I Komunia Święta
Msza święta to Ofiara i Uczta Nowego Testamentu, w której Pan Jezus pod postaciami chleba i wina ofiaruje się za nas swojemu Ojcu i daje nam do spożycia swoje Ciało i Krew. W pełni uczestniczymy w Eucharystii poprzez wsłuchanie się w Słowo Boże, modlitwę, śpiew i przyjęcie Chrystusa Eucharystycznego. Najświętszy Sakrament jest to prawdziwe Ciało i prawdziwa Krew Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina. Pan Jezus ustanowił Najświętszy Sakrament w Wielki Czwartek podczas Ostatniej Wieczerzy.
Jako ludzie wierzący mamy obowiązek uczestniczyć we Mszy św. w następujące dni:
- Wszystkie niedziele
- Uroczystość Bożego Narodzenia (25 grudnia)
- Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia)
- Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia)
- Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało)
- Uroczystość Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia)
- Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada)
Msze Święte w naszej Parafii
Niedziela:
7:00, 9:00, 11:00 (z katechezą dla dzieci), 12:30, 15:30 Nieszpory, 16:00
Poniedziałek – sobota:
8:00, 18:00
Czwartek:
8:00, 17:00 (Msza szkolna)
Przygotowanie do I Komunii Świętej
- Przygotowanie do I-Komunii św. odbywa się przy swojej parafii bez względu na to, do której szkoły dziecko uczęszcza. Przygotowanie w parafii trwa przez jeden rok od połowy września do końca kwietnia.
- Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej przeżywana jest w trzy niedziele maja podczas Mszy Świętych o godz. 10:30 w następujących terminach:
- 7, 14, 21 maja 2023 r.
- 5, 12, 26 maja 2024 r.
- 11, 18, 25 maja 2025 r.
- 10, 17, 31 maja 2026 r.
- 9, 23, 30 maja 2027 r.
- 14, 21, 28 maja 2028 r.
- Zapisy dzieci do I- Komunii św. dokonują rodzice lub prawni opiekunowie w terminie od czerwca (rok wcześniej) do 15 września. Rodzice/prawni opiekunowie decydują się na jeden z trzech terminów podanych powyżej. W przypadku zapisania dużej ilości dzieci na jeden z terminów, możliwe jest zamknięcie zapisów na ten termin.
- Jeśli dziecko było ochrzczone w innej parafii należy podczas zapisów dostarczyć metrykę chrztu, z nazwiskiem które dziecko nosi w dniu zapisania do Pierwszej Komunii. BEZ TEGO DOKUMENTU DZIECKO NIE ZOSTANIE PRZYJĘTE!
- Jeśli dziecko pochodzi z innej parafii wymagana jest zgoda na przystąpienie do tego sakramentu od tamtejszego proboszcza. BEZ TEGO DOKUMENTU DZIECKO NIE ZOSTANIE PRZYJĘTE!
- Jeśli dziecko nosi inne nazwisko niż w dniu chrztu prosimy o powiadomienie o tym fakcie naszej kancelarii przy zapisywaniu dziecka.
- Rodzice dziecka współpracują z kapłanami katechetami oraz uczestniczą w zapowiedzianych spotkaniach rodziców. Terminarz spotkań dla dzieci i rodziców podany zostanie we wrześniu (po zakończeniu zapisów).
- Warunki przygotowania do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej:
- Regularne uczestnictwo w katechezie parafialnej (terminy spotkań – ok. 2 w miesiącu – zostaną podane pod koniec września, gdy skończą się zapisy). W razie nieobecności dziecka prosimy o usprawiedliwienia w formie ustnej lub pisemnej – u księdza prowadzącego przygotowanie.
- Regularne uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii – to obowiązek każdego katolika.
- Regularne uczestnictwo w Mszach szkolnych (w czwartki godz. 17:00) i nabożeństwach dla dzieci:
- Różaniec po Mszach szkolnych w październiku
- Droga krzyżowa po Mszach szkolnych w Wielkim Poście
- Uczestnictwo w roratach (w czasie Adwentu od poniedziałki do piątku o godz. 17:00) – prosimy o takie układanie planu zajęć dzieciom, aby umożliwić im udział w tych wydarzeniach.
- Uczestnictwo i pozytywna ocena z Religii w szkole, gdzie następuje także weryfikacja znajomości podstawowych modlitw i przykazań – tzw. mały katechizm.
- Współpraca rodziców z kapłanami i obecność przynajmniej jednego z rodziców na spotkaniach dla rodziców dotyczących przygotowań do I Komunii Świętej (jedno spotkanie na ok. 1,5 miesiąca).
Rażące niewywiązywanie się z w/w warunków, które sugerowałoby niedostateczne przygotowanie dzieci lub niedojrzałość religijną rodziców może skutkować odroczeniem przystąpienia dziecka do pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej. Bardzo prosimy o towarzyszenie dzieciom w przygotowaniach swoją obecnością, słowem zachęty, a przede wszystkim dobrym przykładem dojrzałego życia chrześcijańskiego. Chodzi o wprowadzenie ich w doświadczenie życia wiarą chrześcijańską.