Znajdziesz tutaj podstawowe informacje dla chłopców, którzy chcieliby zostać ministrantami oraz ich rodziców.
Mozliwe, że już nieraz zadawaliście sobie pytania typu:
- "Na czym w praktyce polega bycie ministrantem?"
- "Jak często ministanci są w kościele?"
- "Czy byie ministrantem polega tylko na tym, że jest się na Mszy Świętej?"
- "Kto może zostać ministantem?"
- "Czy ja nadaję się na ministranta?"
Bycie ministrantem polega przede wszystkim na pomaganiu księdzu w sprawowaniu Mszy Świętej i nabożeństw. Z jednej strony to piękny zaszczyt, ale też odpowiedzialne zadanie. Każdy ministrant powinien zadbać o następujące sprawy:
- Bądź w stanie łaskie uświęcającej, żeby móc przystępować do Komunii Świętej z czystym sercem. Jeśli wiesz, że masz grzechy ciężkie, to nie zwlekaj, tylko zrób Rachunek Sumienia i idź do spowiedzi (najlepiej raz w miesiącu). Najważniejsze jest to, jak bardzo kochasz Boga, a nie to jak służysz przy ołtarzu.
- Bądź na Mszy Świętej w każdą niedzielę o godz. 7:00, 9:00, 11:00, 12:30 lub o 16:00 (a jeśli nie możesz w niedzielę, to w sobotę wieczorem o godz. 18:00) i w każdy czwartek na Mszy szkolnej o godz. 17:00
- Bądź na spotkaniach dla ministrantów (ok. 2 razy w miesiącu) – podczas tych spotkań będziemy się lepiej poznawać i uczyć dobrze służyć przy ołtarzu, żeby coraz bardziej kochać Pana Boga.
Jeśli zastanawiasz się, czy "nadajesz się" na ministranta, to najlepiej jest to sprawdzić. Przyjdź i zobacz. Sprawdź.
Jest takie powiedzenie: "Nie od razu Rzym zbudowano." Dobrym ministrantem też nie zostaje się od razu. To wymaga czasu, skupienia, współpracy, ale zawsze zaczyna się od jednego: od przyjścia do kościoła, na spotkanie itd. Nie pytaj: "Czy nadaję się na ministranta?", a raczej: "Czy chcę być ministrantem, żeby służyć Bogu i ludziom?"
Terminy spotkań dla ministrantów znajdziesz w zakładce "Terminarz spotkań LSO". Spotkania odbywają się na plebanii parafii św. Jacka.